CLIMAFORCEELIFE

OBHOSPODAROVANIE LESOV S PRISPÔSOBOVANÍM SA ZMENÁM KLÍMY V STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPE

 

Lesy v regióne strednej a východnej Európy predstavujú dôležitý prírodný zdroj a zásobáreň uhlíka. Ich význam sa v blízkej budúcnosti ešte zvýši. A to nielen z dôvodu rastúceho dopytu po dreve (energetika, bioplasty, atď.), ale aj z pohľadu zvyšovania povedomia o význame rôznych ekosystémových služieb. Hoci sú hospodárske a sociálne požiadavky niekedy v konflikte, schopnosť lesov poskytovať tieto služby v súčasnosti ohrozuje zmena klímy. Súčasné lesné hospodárstvo sa preto bude musieť zmene klímy prispôsobiť a pokúsiť sa zmierniť nepriaznivé účinky (ako je sucho, zvýšený odtok vody z krajiny, erózia pôdy atď.) a zvýšiť odolnosť lesných porastov.

 

 

CIELE PROJEKTU: 

Celkovým cieľom projektu je zlepšiť obhospodarovanie lesov v strednej a východnej Európe podporou prechodu na klimaticky inteligentné lesníctvo v prospech ľudí a prírody.

 

Čiastkové ciele projektu:

  • Zrevidovanie vybraných modelov lesného hospodárstva, ktoré sú v súčasnosti využívané v regióne strednej a východnej Európy z pohľadu klimatickej zmeny.
  • Predstavenie využitia klimaticky inteligentných opatrení v lesnom hospodárstve na 3 vybraných pilotných lokalitách v strednej a východnej Európe (Bulharsko, Maďarsko a Slovensko).
  • Podporovanie začlenenia opatrení inteligentného lesného hospodárstva do príslušných dokumentov týkajúcich sa obhospodarovania lesov alebo ochrany prírody na miestnej a národnej úrovni (ako sú lesné hospodárske plány, plány starostlivosti o les), ako aj do programových dokumentov regionálnych fondov EÚ.
  • Zvyšovanie povedomia o klimaticky inteligentných metódach lesného hospodárstva medzi profesionálnymi lesníkmi a ďalšími profesijnými skupinami (vedci, ochranári) v regióne strednej a východnej Európy.
  • Zabezpečenie výmeny skúsenosti získaných v pilotných lokalitách a ich replikáciu v iných oblastiach regiónu strednej a východnej Európy, napr. na Ukrajine.

Získanie podporu verejnosti pre klimaticky inteligentné lesníctvo zvyšovaním povedomia o lesoch a klimatickej zmene.

 

 

PROJEKTOVÉ AKTIVITY

Prípravné aktivity

Štúdia o hodnotení existujúcich modelov lesného hospodárenia z hľadiska klimatickej zmeny. Jednotlivé modely sa budú testovať vo vzťahu k viacerým očakávaným scenárom, ku ktorým dochádza v dôsledku klimatickej zmeny. Štúdia bude obsahovať aj stručný prehľad súčasných rizík v jednotlivých krajinách zapojených do projektu súvisiacich s klimatickou zmenou.

  • Konzultácie navrhovaných klimaticky inteligentných lesohospodárskych opatrení so zainteresovanými subjektami sú dôležitou súčasťou projektu. Cieľom takýchto konzultácií je lepšie prijatie opatrení navrhovaných v rámci aktivity A.1 rôznymi zainteresovanými skupinami. Aktivita sa bude realizovať prostredníctvom individuálnych konzultácií a workshopov na lokálnej i národnej úrovni.
  • Príprava a plánovanie konkrétnych lesohospodárskych a vodohospodárskych opatrení.
  •  
  • Realizačné aktivity
    Založenie viacerých pilotných demonštračných lokalít v 2 krajinách – na Slovensku a v Bulharsku – ako príklady klimaticky inteligentného lesného hospodárstva, kde sa v rôznych lesných porastoch budú implementovať rôzne lesohospodárske postupy. Okrem toho využijeme skúsenosti vybraných lesných závodov v Maďarsku, kde už majú skúsenosti s klimaticky inteligentnými postupmi v oblasti lesného hospodárstva.
  • Pripraví sa príručka, ktorá zosumarizuje všetky informácie týkajúce sa klimaticky inteligentných opatrení v lesnom hospodárstve v celom regióne. 
  • Pripravia sa návrhy na začlenenie klimaticky inteligentných opatrení do lesných hospodárskych plánov, ako aj odborný návrh implementácie klimaticky intelitentných opatrení do národných programovacích fondov EÚ v 4 krajinách (Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko).
  • Replikácia výsledkov a prenos skúseností, ktoré sa môžu využiť v ďalších lokalitách. Identifikuje sa ďalších 6 lokalít s minimálnou celkovou rozlohou 1 000 ha, na ktorých bude po ukončení nášho projektu možné uplatniť klimaticky inteligentné postupy. V Maďarsku bude zriadený informačný hub, ktorý sprostredkuje exkurzie a vzdelávacie workshopy pre súkromných vlastníkov a správcov lesov.
  • Špecializovaný systém na monitoring procesov vývoja lesných porastov v oblasti SWSFE. Systém bude schopný monitorovať lesný porast a procesy na ploche 2 milióny hektárov.
  • Vodozádržné opatrenia sa budú realizovať rekonštrukciou starých odvodňovacích kanálov a výstavbou malých vodozádržných zariadení v lokalitách na Slovensku.
  •  
  • Monitoring vplyvu projektových aktivít
    Monitoring vplyvu realizovaných opatrení v pilotných lokalitách na zlepšenie adaptačných schopností lesov z pohľadu klimatickej zmeny. Monitoring poskytne aj informácie o štruktúre a produkcii lesov z pohľadu ekonomického prínosu.
  • Monitoring socio-ekonomických dopadov projektu, ktorý sa uskutoční na začiatku aj na konci projektu.

     

    Komunikácia 
    Komunikačné ativity budú zamerané na dve hlavné cieľové skupiny: pracovníci v oblasti lesníctva a ochrany prírody a laická verejnosť.
    Šírenie skúseností a výsledkov projektu smerom k profesionálom, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o les. Viaceré navrhuté aktivity povedú k šíreniu dobrej osvedčenej praxe a budú stimulom pre implementáciu klimaticky inteligentných postupov v ďalších oblastiach.

    Zvyšovanie povedomia verejnosti v súvislosti s obhospodarovaním lesov a vplyvy klimatickej zmeny patrí medzi hlavné ciele projektu. Aktivity sa zamerajú hlavne na konkrétne cieľové skupiny, ktoré majú blízky vzťah k lesom, najmä na aktívnych občanov, študentov a ľudí, ktorí trávia čas športovaním v prírode.