Klimaticky odolné lesy

Čo robíme
Klimaticky odolné lesy

Potrebujeme lesy odolné voči zmene klímy

 

Lesné ekosystémy predstavujú dôležitý prírodný zdroj, viažu uhlík a produkujú kyslík potrebný pre všetky živé organizmy a poskytujú mnohé ďalšie benefity. Tieto funkcie plnia nielen prirodzené alebo staré lesy, ale aj hospodárske lesy, pestované za účelom produkcie dreva. Význam lesov sa v blízkej budúcnosti ešte zvýši, či už z dôvodu rastúceho dopytu po dreve, ale najme vďaka ich schopnosti regulovať extrémne prejavy počasia a zadržiavať vodu v krajine.

 

Zmena klímy v súčasnosti ohrozuje niektoré typy lesných ekosystémov a tým im znemožňuje poskytovať benefity, ktoré bežne produkujú. Lesné hospodárstvo sa preto bude musieť zmene klímy prispôsobiť a svojim pôsobením sa pokúsiť zmierniť nepriaznivé účinky tohto javu ako sucho, zvýšený odtok vody z krajiny, eróziu pôdy atď.

 

WWF Slovensko sa venuje prispôsobeniu hospodárenia v lesoch meniacej sa klíme  v aktuálne prebiehajúcom medzinárodnom projekte CLIMAFORCEELIFE. Do projektu je zapojených 5 krajín strednej a východnej Európy, a v rámci Slovenska na ňom spolupracujeme so štátnym podnikom LESY Slovenskej republiky.

 

 

V projekte chceme podporiť zavádzanie klimaticky inteligentného obhospodarovania hospodárskych lesov napr. testovaním inovatívnych spôsobov pestovania borovicových porastov. Vhodným znížením hustoty rovnovekých porastov chceme docieliť ich presvetlenie a zabezpečiť priestor pre prirodzené zmladenie. Namiesto vyťaženia stromov jednorazovo na veľkej ploche (holorubným spôsobom) sa bude porast postupne prerieďovať a budú vznikať menšie otvorené plochy, na ktorých sa vytvorí nový porast spontánne zo semien materského porastu. Vznikne tak les so stromami  rôzneho veku, ktorý bude lepšie prispôsobený miestnym podmienkam a bude odolnejší voči dôsledkom zmeny klímy.

 

Z pohľadu zmeny klímy sú problematické aj smrekové lesy nachádzajúce sa mimo zóny ich prirodzeného výskytu, ktoré postupne odumierajú. Postupnou premenou smrekových porastov na druhovo bohatšie lesy, sa nepôvodné dreviny nahradia stabilnejšími druhmi vhodnými pre dané prírodné podmienky a zabráni sa rozpadu lesa ako takého.

 

Dôležitou súčasťou klimaticky inteligentného obhospodarovania je aj zadržiavanie vody v krajine. Jednou z možností, ako znížiť negatívne vplyvy sucha na lesné ekosystémy, je znížiť rýchlosť odtoku vody z krajiny. Napríklad zahataním alebo prestavbou starých odvodňovacích kanálov či rekonštrukciou už existujúcich vodohospodárskych objektov, vodných nádrží a prehrádzok.

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.