Obnova ramien rieky Belá

OPEN RIVERS PROGRAMME

 

Open Rivers Programme je medzinárodná iniciatíva pre podporu projektov, ktoré vedú k odstraňovaniu bariér na tokoch a obnove prirodzeného charakteru riek. Cieľom je predovšetkým náprava fragmentácie našich tokov, následná obnova biodiverzity a zlepšenie ekologického stavu vôd.

 

Odstraňovanie bariér na tokoch je najúčinnejšie, relatívne najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie pre obnovu stratenej kontinuity riek a na nej viazanú vodnú biotu, prirodzený tok sedimentov a živín.
To môže následne zlepšiť kvalitu vody a obnoviť prepojenosť a odolnosť biotopov.

 

Zámerom Open River programme je  odstránenie čo najväčšieho počtu nevyužívaných, zastaraných a nepotrebných bariér, hatí a priehrad z európskych riek. To chce iniciatíva dosiahnuť nasledovne:

  • Podporou odstraňovania malých bariér na riekach (kategória A)
  • Podporou nevyhnutných prípravných prác, ktorých výsledkom bude odstránenie bariér (kategória B)
  • Podporou vzniku hnutia za odstraňovanie bariér s cieľom obnoviť fragmentované úseky tokov (kategória C)

Viac na stránka ORP: https://openrivers.eu/

O projekte na Slovensku

WWF Slovensko získalo grant z kategórie B - podpora prípravných prác pre odstránenie bariér. Našim cieľom bude zabezpečiť všetky potrebné dokumenty, povolenia a koordináciu procesu odstránenia dvoch bariér na ramenách rieky Belej. Tento proces by mal byť hotový v priebehu roka 2023.

 

Prečo chceme odstrániť bariéry na ramenách rieky Belá

Rieka Belá sa považuje za poslednú divokú rieku na Slovensku. Vzniká sútokom Tichého a Kôprovského potoka ktoré pramenia v hlbokých tatranských dolinách a v Liptovskom Hrádku sa vlieva do Váhu. Belá ako štrkonosná horská rieka je aj vďaka unikátnym korytotvorným procesom a naň viazanými biotopmi, zachovalými brehovými porastami a riečnej nive  zaradená do zoznamu území európskeho významu (SKUEV0141 Belá). Hoci je možné značnú časť Belej považovať za prírodnú rieku, tak ako mnohé ďalšie vodné ekosystémy, je aj Belá ohrozená nepriaznivými vplyvmi. Medzi tie najčastejšie patria znečistenie, množstvo bariér a nevhodné zásahy a úpravy koryta. Aj to sú dôvody prečo sme sa rozhodli venovať pozornosť práve tejto rieke. 

 

Rieka Belá, Foto: Karol Kaliský

 

Bariéry sa nachádzajú na pravostranných ramenách spodného úseku rieky približne pri obci Vavrišovo. Ich pôvod nie je úplne známy, pravdepodobne boli postavené v druhej polovici minulého storočia národný podnikom IGHP (Inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum). V súčasnosti však už nemajú účel, naopak sú bariérou pre ryby a tvoria rušivý element v ikonickej riečnej krajine.

 

Bariéra na ramene rieky Belá, Foto: Miroslav Očadlík

 

Prúdivé a chladné vody Belej sú plné rýb a vo všeobecnosti sa jedná o významnú a obľúbenú muškársku lokalitu. Medzi dominantné druhy rýb patria hlaváč pásoplutvý (Cottus gobio), druh európskeho významu lipeň tymiánový (Thymallus thymallus), pstruh potočný (Salmo trutta) ale aj nepôvodný no rybármi preferovaný sivoň amrický (Salvelinus fontinalis). Okrem rýb sú čisté vody Belej domovom stoviek druhov vodného hmyzu, rastlín a mikroorganizmov. Obnažené štrkové lavice ktoré vznikajú vďaka neustáleho pohybu koryta vyhovujú rastlinke myrikovke nemeckej (Myricaria germanica). Je to ker z čeľade tamariškovité a patrí k ohrozeným druhom našej flóry.

 

Čo chceme dosiahnuť

Odstraňovanie bariér nie je spojené len s obnovou pozdĺžnej kontinuity, čiže zachovaniu voľne prúdivých úsekov ale aj s tzv. laterálnou konektivitou – prepojením rieky s jej nivou. Práve riečne ramená hrajú dôležitú úlohu pri podpore biodiverzity a celkovej stability riečneho ekosystému. V prípade podhorskej rieky akou je Belá poskytujú ramená útočisko a biotopy pre ryby. Voda v hlavnom koryte je veľmi rýchla, naopak v ramenách je prúd pokojnejší. Dospelé ryby tu nachádzajú miesto pre neres a nedospelé jedince zasa útočisko a priestor pre lov. Odstránenie nepotrebných bariér na ramenách Belej podporí zlepšenie stavu pôvodných rybích spoločenstiev.

Okrem konkrétnych prínosov k zlepšeniu stavu pôvodných rybích spoločenstiev a prirodzenej dynamiky ramien bude proces odstránenia prekážok slúžiť pre vytvorenie návrhu zlepšenia legislatívy v oblasti ochrany vôd.

 

Rameno rieky Belá, Foto: Miroslav Očadlík

 

Míľniky projektu

  • Zapojenie dôležitých stakeholderov
  • Vypracovanie projektovej dokumentácie a získanie povolení
  • Uskutočnenie ichtyologického prieskumu pred odstránením
  • Príprava dokumentov pre odstránenie bariér
  • Komunikácia
Obnova ramien rieky Belá
Donor
Obnova ramien rieky Belá donor

Tlačové správy k projektu

Partneri

Združení strategickí partneri

Finančná podpora