Ochrana a spolužitie

Čo robíme
Ochrana a spolužitie

Veľké šelmy sú symbolom karpatskej divočiny

 

Medveď, vlk a rys sú na Slovensku zaradené medzi druhy európskeho významu a ich celoročnú ochranu zabezpečuje európska aj národná legislatíva. Zachovanie stabilných a geneticky zdravých populácií je dôležité nielen z hľadiska zachovania funkčného ekosystému, ale aj z dôvodu obnovenia populácií veľkých šeliem v krajinách západnej Európy, kde došlo v minulosti k ich úplnému vyhubeniu. Šelmy boli v minulosti považované za mystické bytosti,  čo prispelo k zvyšovaniu strachu a prenasledovaniu týchto zvierat. Našim cieľom je zvyšovať povedomie verejnosti o živote veľkých šeliem, ich význame pre krajinu a o tom, ako ľudská činnosť ovplyvnila ich život a prispela k zmene správania. Zameriavame sa na zlepšovanie vzájomného spolužitia a presadzovanie opatrení na zmiernenie konfliktov veľkých šeliem s človekom.

 

 

S narastajúcou zmenou využívania krajiny, dochádza aj k zvyšovaniu konfliktov medzi človekom a šelmami. V rámci našej práce sa sústredíme na dva základné problémy, ktoré najviac rezonujú v spoločnosti. Je to narastajúce napätie medzi medveďom a človekom a konflikt medzi chovateľmi hospodárskych zvierat, ako aj včelármi a veľkými šelmami.

 

V oblasti narastajúceho napätia medzi medveďom a človekom sa zameriavame na komplexnú analýzu faktorov, ktoré do neho vstupujú a na nastavenie krokov, ktoré prispejú k jeho zníženiu. Identifikovali sme 9 hlavných faktorov - poľnohospodárstvo, turizmus, chýbajúca osveta, poľovníctvo, nedostatočná reakcia štátu, odpady, územný rozvoj, obmedzenie migrácie a lesníctvo. Každá z týchto oblastí špecificky ovplyvňuje aktuálnu situáciu na Slovensku. Aby sme zmiernili narastajúci konflikt je potrebné všetky oblasti vstupujúce do tohto problému riešiť komplexne.

 

Druhým závažným problémom je konflikt medzi chovateľmi hospodárskych zvierat a veľkými šelmami. V spolupráci s farmármi pracujeme na zvyšovaní osvety o dôležitosti a efektívnosti využívania preventívnych opatrení pri ochrane stád pred veľkými šelmami, ako aj ich implementácii do národnej legislatívy. Náš film „Od šteniatka k ochrancovi stád“ prezentuje ako návrat k našim tradíciám v podobe ochrany stád pastierskym strážnym psom prispieva k znižovaniu útokov veľkých šeliem na stáda. Táto oblasť však nezahŕňa len používanie preventívnych opatrení. Súbežne s nimi je dôležité sústrediť sa aj na funkčný dotačný a kompenzačný systém, bez ktorých by ochrana stád pred veľkými šelmami bola pre farmárov ekonomicky náročná, čo by naďalej prispievalo k zvyšovaniu konfliktu.

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.