Odstraňovanie bariér na riekach

Čo robíme
Odstraňovanie bariér na riekach

Sladkovodné druhy živočíchov patria medzi najohrozenejšie na svete

 

Sladkovodné rieky či jazerá predstavujú len percento vôd na Zemi, no práve v nich žije ¼ všetkých druhov stavovcov na planéte a 51 percent všetkých druhov rýb. A práve sladkovodné druhy patria medzi najohrozenejšie. Podľa WWF Správy o stave planéty 2022 len za obdobie kratšie ako jeden ľudský život, poklesla početnosť sledovaných populácií sladkovodných živočíchov v priemere 83 %.

 

Slovensko nie je výnimkou, za posledných 50 rokov klesla početnosť rýb u nás až o 70 %  a podľa červeného zoznamu vyhynulo až šesť druhov rýb, ďalších sedem druhov patrí ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté u nás  patrí vyza veľká a ďalšie druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický. Vyza k nám migrovala od Čierneho mora po Dunaji až do Moravy, Hrona či Váhu, lososy zvykli migrovať Dunajcom a riekou Poprad na neresiská v Tatrách. Dôvodom je najmä strata vhodných stanovíšť pre neresenie, migráciu a život rýb spôsobená nevhodnými úpravami riek a mokradí a výstavbou prekážok na riekach v podobe hatí, priehrad či malých vodných elektrárni.

 

Ak sú rieky prehradené, ryby nevedia odplávať do vhodnejších lokalít v prípade sucha či znečistenia. Z riek miznú aj ďalšie organizmy - podenky, larvy vážok či hmyz, ktorý sa vyvíja vo vode, ale aj mäkkýše napr. korýtko riečne, ktoré sa vyvíja na žiabrach migrujúcich rýb.

 

Riešením je zásadne zmeniť prístup k riekam. Európska únia si v Stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 dala za cieľ oslobodiť 25-tisíc kilometrov riek. K cieľu sa prihlásilo aj Slovensko novou Koncepciou vodnej politiky, ktorá prioritizuje revitalizácie riek a mokradí a spriechodňovanie riek. WWF Slovensko sa na príprave koncepcie podieľalo, pripomienkovalo ju a predkladalo návrhy, spoločne s ďalšími mimovládnymi a expertnými výskumnými inštitúciami, ktoré boli zapojené do participatívneho procesu prípravy.

 

 

Podľa Dam Removal Europe bolo v Európe zbúraných už päťtisíc hatí a priehrad. I na Slovensku WWF odstránilo v roku 2021 hať na rieke Hučava v Podpoľaní a podieľalo sa na mapovaní ďalších bariér vhodných na odstránenie. Odstránenie niektorých z nich pripravujeme.

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.