Pralesy

Čo robíme
Pralesy

Staré lesy sú pre zachovanie biodiverzity a zmiernenie dopadov klimatickej zmeny nenahraditeľné

 

WWF Slovensko sa téme ochrany slovenských lesov venuje dlhodobo. Z pohľadu zachovávania biodiverzity a zmierňovania dopadov klimatickej zmeny sú nenahraditeľné predovšetkým staré lesy, ktoré neboli priamo alebo sú len v malej miere poznačené vplyvom človeka. Našim cieľom je preto zabezpečenie ich dôslednej ochrany.

 

Uznesením Vlády SR vznikli na Slovensku 1.12.2021 rezervácie Pralesy Slovenska. K vyhláseniu rezervácií viedlo práve dlhodobé úsilie ochranárov, na ktorého počiatku bola snaha poznať a dôkladne zmapovať najstaršie a najzachovalejšie lesy Slovenska. Mapovanie pralesov prebiehalo v rokoch 2009 – 2015, a preukázalo, že na Slovensku sa zachovalo 10 180 ha pralesov a pralesových zvyškov. Až 30 % z nich však nebolo chránených 5. najvyšším stupňom ochrany prírody. Znamená to, že takmer tretine našich pralesov hrozilo poškodenie alebo zničenie ťažbou dreva či výstavbou. V prípade lesov, ktoré sa vyvíjali stovky rokov by to bola nenávratná strata.

 

 

Ďalším dôležitým krokom na zabezpečenie ich ochrany bola preto príprava návrhu rezervácií, ktorý vypracovalo WWF Slovensko a OZ PRALES spoločne so Štátnou ochranou prírody SR. Kým sa návrh stal realitou, predchádzala mu dohoda so štátnym podnikom LESY SR, ktorá zabezpečovala, že do vyhlásenia rezervácií nebude v predmetných lokalitách prebiehať ťažba. Zároveň bolo spoločne iniciované spustenie petície „Dajme pralesom 5“ za vyhlásenie piateho, najvyššieho stupňa ochrany. V tejto petícii podporilo vyhlásenie rezervácie vyše 30-tisíc ľudí.

 

Zavŕšením našej spoločnej snahy bolo vyhlásenie doteraz nechránených alebo nedostatočne chránených starých prírodných lesov a pralesov za rezervácie na 76 lokalitách s celkovou výmerou takmer 6,5 tisíca hektárov. Najviac lokalít sa nachádza v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji, no pralesové lokality sú aj v ďalších krajoch.

 

Cieľom Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 je okrem iného zabezpečiť prísnu ochranu na 10 % pevniny EÚ. Zladenie tohto cieľa s požiadavkami expertov z oblasti ochrany prírody a lesníctva bude našou ďalšou výzvou.

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.