Spolupráca na zdravšom a udržateľnejšom stravovaní

Čo robíme
Spolupráca na zdravšom a udržateľnejšom stravovaní

 

Spôsob, akým vyrábame, distribuujeme a konzumujeme potraviny, je významnou súčasťou našej ekologickej stopy. Potraviny sa stávajú najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov. Štyridsať percent všetkých vyrobených potravín sa vyhodí. Potraviny, ktoré sa nikdy nezjedia, sú zodpovedné za 10 % celosvetových emisií skleníkových plynov a produkcia potravín je jedným z najväčších prispievateľov k strate biodiverzity a biotopov. Odhaduje sa, že 61,5 % prirodzených biotopov v strednej a východnej Európe (SVE) je ovplyvnených poľnohospodárskou výrobou.


Tesco a WWF preto spojili svoje sily, aby zvýšili povedomie o udržateľných stravovacích návykoch s cieľom zlepšiť zdravie a zmierniť vplyv našich potravín na životné prostredie. Oznámenie partnerstva prebiehalo symbolicky v deň, v ktorom sa vyčerpali zdroje planéty – Earth Overshoot day 21.7.2021.

 

Partnerstvo Tesco s WWF sa v stredoeurópskom regióne zameriava na tri kľúčové oblasti:

 

  • Zvyšovanie povedomia medzi zamestancami obchodného reťazca TESCO o úlohe, ktorú môžu zohrávať pri znižovaní vplyvu firemných aktivít na životné prostredie a prírodu 

 

Pozdvihnutie záujmu zákazníkov o udržateľnejší výber potravín, ktorý môžu robiť každý deň

 

Spoluprácu s dodávateľmi a partnermi s cieľom zvýšiť povedomie o osvedčených postupoch udržateľnej výroby a zabezpečiť cenovo dostupné možnosti pre nakupujúcich

 

SPRÁVA WWF PRE STREDNÚ EURÓPU O TRVALO UDRŽATEĽNOM STRAVOVANÍ

 

 

Ľudstvo v súčasnosti čelí paralelne niekoľkým kľúčovým výzvam: 

 

1. ako zabezpečiť potravinovú a výživovú bezpečnosť pre rastúcu populáciu,

2. ako zároveň udržať globálne oteplovanie na úrovni 1,5 °C,

3. ako zastaviť úbytok rastlinných a živočíšnych druhov. 

 

 

Riešenie spočíva v transformáci potravinového systému. Práve stravovanie je spojovacím článkom medzi zdravím ľudí a celej planéty. Organizácia WWF poukazuje na to, že dosiahnutie zdravého a trvalo udžateľného stravovania populácie bez výrazného odklodu od aktuálnej spotreby a nárastu investícií je reálne.

 

 

Predstavujeme vám našu najnovšiu správu: Zmena je našom tanieri, ktorá vznikla práve v rámci partnerstva medzi WWF Central and Eastern Europe a spoločnosťou Tesco Central Europe.

 

 

 

STIAHNUŤ CELÚ SPRÁVU

 



Priemerný Slovák v roku 2022 skonzumoval takmer 32 kg cukru, 70 kg mäsa a mäsových výrobkov, ale len 1,7 kg strukovín. Aj takéto čísla uvádza vo svojich materiáloch Štatistický úrad Slovenskej republiky

 

Organizácia WWF vydala nové odporúčania k zdravému a udržateľnému stravovaniu v strednej Európe s názvom "Livewell". Metódu ktorú pôvodne vyvinula vo Veľkej Británii, prispôsobila na podmienky v našom regióne, s ohľadom na miestne nutričné, geografické, kultúrne a trhové špecifiká. Stravovacie odporúčania, ktoré WWF Slovensko prináša v rámci svojej najnovšej správy Zmena je na našom tanieri, boli prispôsobené na naše podmienky v spolupráci s výskumnou organizáciou Blonk Consultants. Tá na základe údajov o stravovaní dospelých v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku navrhla optimalizované jedálničky pre jednotlivé krajiny, tak, aby:

 

  • boli dodržané všetky národné výživové odporúčania, 
  • stravovanie nebolo pre ľudí drahšie, 
  • sa znížila uhlíková stopa a aj stravovanie prispievalo k splneniu klimatického cieľa do roku 2030, ktorým je obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C. 

 

Ako je to na Slovensku

 

Aktuálne stravovacie návyky Slovákov nespĺňajú nutričné odporúčania. Podľa štúdií HSBC máme na Slovensku dve tretiny dospelej populácie a až štvrtinu detí, ktorá má nadváhu či obezitu. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude trpieť obezitou až 30% populácie, ak sa súčasný trend nezmení. Zároveň podľa správy WWF naše jedálničky zanechávajú priveľkú uhlíkovú stopu. Tá aktuálne dosahuje 4,51 kg ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2e) na osobu a deň. Cieľom štúdie je ukázať, že do roku 2030 môžeme úpravou stravy podľa metódy Livewell znížiť toto číslo na polovicu.

 

Navrhovaná strava je flexibilná a pozostáva zo širokej škály potravín. Je bohatá na zeleninu, ovocie a strukoviny, obsahuje primerané množstvo mäsa, mliečnych výrobkov, vajec a rýb. Livewell odporúča minimalizovať konzumáciu potravín s vysokým obsahom tuku, soli a cukru a ultra spracovaných potravín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo by sme mali zmeniť podľa metódy LIVEWELL

 

 

„Od šteniatka k ochrancovi stád“ – WWF prináša film, ktorý ukazuje cestu k ochrane stád pred šelmami

Zelenina
a ovocie

Iba malý počet ľudí na Slovensku spotrebováva odporúčaných 5 porcií zeleniny a ovocia denne. Ich podiel by sa mal v našom jedálničku výzazne zvýšiť. Potraviny rastlinného pôvodu sú výborným zdrojom vlákniny a navyše prinášajú podstatné výhody aj pre životné prostredie. 

„Od šteniatka k ochrancovi stád“ WWF prináša film, ktorý ukazuje cestu k ochrane stád pred šelmami

Čerstvé a suché strukoviny

Aktuálny podiel strukovín v našej strave je výrazne nižší ako udávajú nutričné odporúčania pre oblasť strednej Európy. Zvýšenie podielu čerstvých aj suchých strukovín v rastlinnej strave môže kompenzovať nedostatok proteínov, selénu, fosforu, niacínu, železa, zinku a vitamínov B1, B2, B6. 

Zdravší výber potravín nám pomôže riešiť súbežné krízy zmeny klímy a straty prírody

Potraviny živočíšneho pôvodu

Množstvo spotrebovaného mäsa a mäsových výrobkov by sa metódou stravovania Livewell malo na Slovensku znížiť o viac ako polovicu. Výrazne sa odporúča úplne vypustenie mäsových výrobkov zo stravovania. Na druhej strane sa odporúča zvýšiť spotrebu vajec.

 

 


podrobnejší opis zmien

Aktuality

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.