Zodpovedné obhospodarovanie lesov

Čo robíme
Zodpovedné obhospodarovanie lesov

Zodpovedné hospodárenie je environmentálne vhodné, sociálne prospešné a ekonomicky životaschopné

 

Lesy plnia mnoho významných funkcií a predstavujú zdroje nevyhnutné pre život ľudí, živočíchov, rastlín a zohrávajú významnú úlohu v boji s klimatickou zmenou. Pomáhajú zadržiavať vodu v krajine, spomaľujú otepľovanie a sú miestom, kde si radi chodíme oddýchnuť. Napriek tomu patria k najviac ohrozeným ekosystémom planéty. presadzuje prísnu ochranu najhodnotnejších lesov a zodpovedné obhospodarovanie hospodárskych lesov.

 

Za zodpovedné obhospodarovanie považujeme prírode blízke hospodárenie v lesoch, ktoré je environmentálne vhodné, sociálne prospešné a ekonomicky životaschopné. Lesy, ktoré majú mimoriadnu biologickú, environmentálnu, spoločenskú alebo kultúrnu hodnotu nazývame aj „lesy s veľkým spoločenským významom“, viac o koncepte si môžete prečítať tu. Je nesmierne dôležité identifikovať takéto lesy a zabezpečiť ich obhospodarovanie tak, aby sa ich jedinečná hodnota zachovala alebo zvýšila.

 

Zlepšujúce sa povedomie verejnosti o ničení a degradácii lesov viedlo k zvýšenému dopytu spotrebiteľov po kúpe dreva a iných produktov, ktoré z lesov pochádzajú, o ktorých je známe, že sú obhospodarované zodpovedne a správne. Preto sa vlastníci lesov a manažéri čoraz viac zaujímajú o preukázanie svojich zodpovedných postupov a informujú o tom širokú verejnosť. V reakcii na tieto požiadavky zo strany spotrebiteľov a manažérov lesov boli vypracované systémy certifikácie lesov, ako napríklad Forest Stewardship Council (FSC).

 

 

Logo FSC na produkte zaručuje, že na jeho výrobu bolo použité drevo z lesov, v ktorých sa hospodári trvalo udržateľne a zodpovedne, s prihliadaním na environmentálne, ekonomické, aj sociálne hodnoty. To znamená, že v lesoch  nedochádza k nadmernej ťažbe, vzácne lesy sú chránené, nedochádza k znehodnoteniu cenných území, vodných zdrojov či pôdy. Rovnako nedochádza k zneužívaniu práv pracovníkov a ohrozeniu ich zdravia. Toto všetko kontroluje nezávislý audítor v každej certifikovanej organizácii.

 

V roku 2021 sme spustili kampaň na podporu FSC. Experti z WWF Slovensko sa zapájajú do procesov certifikácie napríklad prostredníctvom práce na zlepšovaní FSC štandardu či identifikácie lesov s veľkým spoločenským významom. Rozloha certifikovaných lesov na Slovensku sa aj vďaka nášmu úsiliu stále zvyšuje, v roku 2022 predstavovala 426-tisíc ha.

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.