Zmena je na našom tanieri

Čo robíme
Zmena je na našom tanieri

SPRÁVA WWF PRE STREDNÚ EURÓPU O TRVALO UDRŽATEĽNOM STRAVOVANÍ

 

 

Ľudstvo v súčasnosti čelí paralelne niekoľkým kľúčovým výzvam: 

 

1. ako zabezpečiť potravinovú a výživovú bezpečnosť pre rastúcu populáciu,

2. ako zároveň udržať globálne oteplovanie na úrovni 1,5 °C,

3. ako zastaviť úbytok rastlinných a živočíšnych druhov. 

 

 

Riešenie spočíva v transformáci potravinového systému. Práve stravovanie je spojovacím článkom medzi zdravím ľudí a celej planéty. Organizácia WWF poukazuje na to, že dosiahnutie zdravého a trvalo udžateľného stravovania populácie bez výrazného odklodu od aktuálnej spotreby a nárastu investícií je reálne.

 

 

Predstavujeme vám našu najnovšiu správu: Zmena je našom tanieri, ktorá vznikla  v rámci partnerstva medzi WWF Central and Eastern Europe a spoločnosťou Tesco Central Europe.

 

 

 

STIAHNUŤ CELÚ SPRÁVU

 



Priemerný Slovák v roku 2022 skonzumoval takmer 32 kg cukru, 70 kg mäsa a mäsových výrobkov, ale len 1,7 kg strukovín. Aj takéto čísla uvádza vo svojich materiáloch Štatistický úrad Slovenskej republiky

 

Organizácia WWF vydala nové odporúčania k zdravému a udržateľnému stravovaniu v strednej Európe s názvom "Livewell". Metódu ktorú pôvodne vyvinula vo Veľkej Británii, prispôsobila na podmienky v našom regióne, s ohľadom na miestne nutričné, geografické, kultúrne a trhové špecifiká. Stravovacie odporúčania, ktoré WWF Slovensko prináša v rámci svojej najnovšej správy Zmena je na našom tanieri, boli prispôsobené na naše podmienky v spolupráci s výskumnou organizáciou Blonk Consultants. Tá na základe údajov o stravovaní dospelých v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku navrhla optimalizované jedálničky pre jednotlivé krajiny, tak, aby:

 

  • boli dodržané všetky národné výživové odporúčania, 
  • stravovanie nebolo pre ľudí drahšie, 
  • sa znížila uhlíková stopa a aj stravovanie prispievalo k splneniu klimatického cieľa do roku 2030, ktorým je obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C. 

 

Ako je to na Slovensku

 

Aktuálne stravovacie návyky Slovákov nespĺňajú nutričné odporúčania. Podľa štúdií HSBC máme na Slovensku dve tretiny dospelej populácie a až štvrtinu detí, ktorá má nadváhu či obezitu. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude trpieť obezitou až 30% populácie, ak sa súčasný trend nezmení. Zároveň podľa správy WWF naše jedálničky zanechávajú priveľkú uhlíkovú stopu. Tá aktuálne dosahuje 4,51 kg ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2e) na osobu a deň. Cieľom štúdie je ukázať, že do roku 2030 môžeme úpravou stravy podľa metódy Livewell znížiť toto číslo na polovicu.

 

Navrhovaná strava je flexibilná a pozostáva zo širokej škály potravín. Je bohatá na zeleninu, ovocie a strukoviny, obsahuje primerané množstvo mäsa, mliečnych výrobkov, vajec a rýb. Livewell odporúča minimalizovať konzumáciu potravín s vysokým obsahom tuku, soli a cukru a ultra spracovaných potravín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo by sme mali zmeniť podľa metódy LIVEWELL

 

 

„Od šteniatka k ochrancovi stád“ – WWF prináša film, ktorý ukazuje cestu k ochrane stád pred šelmami

Zelenina
a ovocie

Iba malý počet ľudí na Slovensku spotrebováva odporúčaných 5 porcií zeleniny a ovocia denne. Ich podiel by sa mal v našom jedálničku výzazne zvýšiť. Potraviny rastlinného pôvodu sú výborným zdrojom vlákniny a navyše prinášajú podstatné výhody aj pre životné prostredie. 

„Od šteniatka k ochrancovi stád“ WWF prináša film, ktorý ukazuje cestu k ochrane stád pred šelmami

Čerstvé a suché strukoviny

Aktuálny podiel strukovín v našej strave je výrazne nižší ako udávajú nutričné odporúčania pre oblasť strednej Európy. Zvýšenie podielu čerstvých aj suchých strukovín v rastlinnej strave môže kompenzovať nedostatok proteínov, selénu, fosforu, niacínu, železa, zinku a vitamínov B1, B2, B6. 

Zdravší výber potravín nám pomôže riešiť súbežné krízy zmeny klímy a straty prírody

Potraviny živočíšneho pôvodu

Množstvo spotrebovaného mäsa a mäsových výrobkov by sa metódou stravovania Livewell malo na Slovensku znížiť o viac ako polovicu. Výrazne sa odporúča úplne vypustenie mäsových výrobkov zo stravovania. Na druhej strane sa odporúča zvýšiť spotrebu vajec.

 

 


podrobnejší opis zmien

Oceňujeme a vážime si finančnú podporu poskytnutú Európskou komisiou. Všetok prezentovaný obsah a názory sú výhradne názormi WWF Slovensko.